Vyplatí se investice do zlata?

| 6. 12. 2019
vyplatí se investice do zlata?

Světová ekonomika zpomaluje, investiční experti mluví o přicházející krizi a lidé se poohlížejí po vhodném způsobu, jak bezpečně uložit své peníze, aby neztrácely na hodnotě. Když se řekne bezpečná investice, možná vám přijdou na mysl drahé kovy, hlavně ten žlutý. Vyplatí se investice do zlata?

Je všeobecně známo, že cena zlata v období krize roste. Zprávy o přicházející krizi tudíž lákají investory, aby vložili své peníze do tohoto drahého kovu. Na co si dát u zlata pozor?

Pouhý uchovatel hodnoty

Zlato rozhodně není komoditou, na které byste dokázali zbohatnout během pár měsíců. Vlastně na ní nezbohatnete vůbec. Je totiž jen komoditou, ze které její uživatel nemá aktivní užitek.

Když totiž koupíte pozemek, můžete z něj mít užitek v podobě vypěstovaných plodin, nebo pasivní příjem z toho, že jej budete pronajímat. U zlata toto nejde a proto slouží spíš jako uchovatel hodnoty peněz.

Při investování do zlata počítejte s tím, že je to běh na dlouhou trať. Cena zlata sice roste, ale pomalu.

Když se zaměříme na vývoj cen zlata od roku 2006, tak od té doby se jeho cena ztrojnásobila.

V krátkodobém horizontu se však příliš nevyplatí. Kdo třeba koupil v roce 2017 a prodal by v roce 2019, zhodnotil by své úspory jen o zhruba 11, 5 % (a toto zhodnocení by ve skutečnosti bylo ještě nižší kvůli tzv. spreadu).

Spread

U zlata sice máte jistotu, že se vám jej v budoucnu podaří zpeněžit, otázkou je však za kolik. Rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou zlata, tzv. spread, se může pohybovat i v desítkách procent.

Je to podobné, jako u nákupu cizích měn — u obchodníka nakupujete za prodejní cenu, která je vyšší než nákupní cena, za kterou od vás obchodník zlato nakoupí zpět.

Spread se ještě někdy prohloubí kvůli různým srážkám z ceny. Například pokud zlato prodáte jiné společnosti, než u které jste nakoupili.

Rovněž se vyplatí koupit větší svitky. U těch je spread nižší.

Při investování do zlata si vždy ověřte, zda daný obchodník provádí i výkup a za jakých podmínek.

Vyplatí se investice do zlata?

Tato investice se vyplatí těm lidem, kteří mají zajištěné všechny základní životní potřeby (tzn. vlastní bydlení, výši úspor aspoň na 6 – 12 měsíců života, životní pojištění). Zlato představuje spíše doplňkovou komoditu v investičním portfoliu.

Důležité je také zvolit vhodnou formu zlata. U malých slitků hrozí větší spread. Naopak u příliš velkých svitků (200 a více gramů) hrozí nižší šance prodeje v budoucnu.

Dejme tomu, že koupíte slitek o hmotnosti 500 gramů za 548 000 Kč. Když jej budete chtít v budoucnu prodat, bude obtížnější najít kupce, který bude ochotný do zlata investovat tak vysokou částku.

Zato třeba po třicetigramových slitcích bude vyšší poptávka, protože lidí, kteří si můžou takovou investici dovolit, bude mnohem víc.

Drobní investoři možná budou uvažovat nad nákupem zlata na splátky. Toto je finančně nevýhodný způsob investice, protože takový nákup může vyjít až o 10 % dráž, než jednorázový nákup většího slitku.

Při volbě zlatého produktu volte mezinárodně uznávané značky, které zaručují jeho dobrou prodejnost i v cizině. Například značka Argor Heraeus, nebo mince Maple Leaf.

Řada lidí dělá tu chybu, že kupuje zlato tehdy, když je na svém cenovém maximu. „Cena zlata roste, nakupujte dokud je čas.“ Hlásají novinové titulky a lidé nakupují proto, že je cena vysoká a oni doufají, že poroste ještě výš.

Zvyšování v nedávné době však nezaručuje růst v budoucnu. Naopak, když nakoupíte tehdy, když cena zlata klesá, můžete koupit levně a zaručit si vyšší výnos v budoucnu, kdy cena půjde opět nahoru.

Tip! Chcete mít více peněz na vaše investice? Porovnejte si u nás ceny autopojištění, hypoték a dalších produktů a ušetřete až 15 000 Kč ročně.

Porovnat ceny a ušetřit