Úraz na zledovatělém chodníku: víte, že máte nárok na odškodné?

| 18. 1. 2020
úraz na zledovatělém chodníku

Přestože letošní zima je teplotně nadprůměrná, v noci a ráno teploty obvykle padají pod úroveň nuly. To může vést k namrzání chodníků a nepříjemným úrazům chodců. Co dělat, když se vám přihodí úraz na zledovatělém chodníku?

Ještě před jedenácti lety mohl chodec, který na ledu spadl a zlomil si nohu, být naštvaný jen sám na sebe.

Od roku 2009 je však za špatný povrch chodníků a jiných veřejných komunikací odpovědný jejich majitel, kterým je většinou obec.

Sjednejte si kvalitní úrazové pojištění

Kvalitní a levné úrazové pojištění můžete mít již od 160 Kč za měsíc.

V případě, že se při chůzi na těchto komunikacích zraníte, můžete požadovat odškodnění.

Kdo může získat odškodnění za úraz na zledovatělém chodníku

Odškodnění se většinou pohybuje kolem 30 000 Kč. V případě trvalých následků úrazu může kompenzace šplhat až do řádu statisíců.

Majitel inkriminovaného chodníku však nevyplatí peníze automaticky každému, kdo si na něm podvrtne chodník.

Nárok na kompenzaci může vzniknout jen tehdy, pokud jsou splněny tyto tři podmínky.

  • Existují důkazy o tomto incidentu. Při žádosti o odškodnění je potřeba doložit fotografie úrazu a svědectví další osoby. Tou může být kolemjdoucí, který pád viděl, nebo svědectví záchranné služby, která ke zraněnému přijela.
  • Chodec měl vhodnou obuv. Pokud na sobě budete mít lodičky na vysokém podpatku nebo letní plátěnky, odškodnění nedostanete. Aby mohl být zraněný odškodněn, musí se mu úraz přihodit tehdy, když měl na nohou boty vhodné do zimního počasí. Proto k fotodokumentaci přidejte i fotografii obuvi, kterou jste na sobě měli.
  • Chodec nemohl jít jinudy. Pokud chodec uklouzl na zledovatělé komunikaci, přičemž na protějším chodníku žádný kluzký povrch nebyl, obec se může rozhodnout odškodnění nevyplatit z toho důvodu, že poškozený nevyhledal nejbližší možnou bezpečnou cestu.

Vymoct odškodnění od obce nebývá snadné, protože nejenom chodec, ale i majitel takové komunikace má svá práva.

Tím může být zbavení se odpovědnosti za úrazy chodců, když úklid chodníku nebyl v jejich silách. Může se tak stát při nepředvídatelném počasí.

V případě, že večer naprší a přes noc přijde mráz, chodníky rychle namrznou. V takovém případě jejich majitel neměl šanci včas zareagovat a chodníky posypat.

Podobná situace nastává, pokud přijde náhlá chumelenice. Za velmi krátký čas napadne na silnici či chodníku vrstva sněhu, na kterou nemohl majitel komunikace včas zareagovat.

Přestože získat odškodnění od obce může být celkem oříšek, rozhodě se o to pokuste. Abyste vaše šance na finanční kompenzaci zvýšili, snažte se shromáždit následující důkazy.

  • Fotografie vašeho zranění a namrzlého chodníku
  • Místo a čas, kdy k úrazu došlo
  • Fotografie obuvi, kterou jste při pádu měli na sobě
  • Svědectví třetí osoby (například kolemjdoucího)
  • Lékařská zpráva

Na co všechno máte při odškodnění nárok? Obec by vám měla proplatit bolestné (které se většinou pohybuje kolem 30 000 Kč).

Rovněž máte právo na náhradu ušlého zisku, protože po dobu léčení zřejmě nebudete moct docházet do práce a budete tudíž pobírat jen část vaší mzdy.

Nárok máte i na úhradu nákladů na léčení (například léky) a úhradu věcné škody (například zničené kalhoty nebo rozbitý mobil).

V případě, že vám úraz způsobí trvalé následky, můžete požadovat odškodné za ztížené společenské uplatnění.

Úrazové pojištění je jistota

Jak už jsme zmiňovali, vymoct odškodnění od obce nebývá snadné. V případě, že vám váš nárok zamítne, můžete se obrátit na soud, nebo nějakou vymáhací firmu.

V případě soudního vymáhání na vás čekají výrazné finanční i časové výdaje, přičemž výsledek soudního řízení je nejistý.

Pohodlnějším řešením je sjednat si preventivně úrazové pojištění. Výhodou pojistky je snadnější získání peněz za úraz.

Pojišťovně obvykle stačí lékařská zpráva o úrazu a váš vyplněný dotazník, kde popíšete, jak k této události došlo. Výhodou úrazového pojištění je, že vám proplatí celou dobu léčení úrazu nezávisle na tom, zda jste nebo nejste schopni chodit do práce.

Dejme tomu, že si poraníte nohu a bude trvat měsíc, než se vám zahojí. První týden vám lékař nařídí zůstat doma, přičemž následující týdny už budete schopni chodit do práce, přestože máte na noze dlahu a noha se stále léčí. Pojišťovna vám proplatí celou dobu léčení, tzn. celý měsíc.

Úrazové pojištění přitom nemusí být vůbec drahé

Sjednat jej můžete už od 160 Kč na měsíc. Schválně, přesvědčte se sami

Jak předejít úrazu na ledu?

Přestože díky úrazovému pojištění vás nemusí pád na ledu finančně zruinovat, nejlepší ochranou před nepříjemným zraněním je prevence. Co dělat, abyste snížili riziko pádu?

  • Pořiďte si protiskluzové návleky. Za pár stokorun si můžete pořídit speciální návleky na boty, které mají schopnost zvýšit vaši stabilitu na zledovatělém povrchu. V případě, že je venku náledí, jednoduše je nasadíte na boty a jste v bezpečí. Pokud vás náledí zastihne nepřipravené a nemáte možnost jít si návleky koupit, provizorním řešením může být i omotání zavařovacích gumiček kolem podrážky.
  • Noste boty s členitou podrážkou. V případě, že ráno vyhlédnete z okna a spatříte zledovatělé chodníky, vyberte si ve vašem botníku vhodnou obuv. Ideální volbou jsou boty s členitou podrážkou, které nebudou podkluzovat (například pohorky nebo zimní sportovní boty). Naopak naprosto nevhodnou volbou je obuv se zcela plochou podrážkou.
  • Choďte po trávě. V případě, že před sebou na chodníku uvidíte zamrzlou louži, neriskujte a raději inkriminované místo obejděte přes trávník.
  • Padejte chytře. Když už je pád nevyhnutelný, natáhněte ruce a snažte se jej zbrzdit. Při pádu se snažte, abyste nedopadli na hlavu nebo páteř (tato zranění totiž bývají nejzávažnější). V případě, že vám nohy začnou podkluzovat, snižte vaše těžiště (jděte do podřepu nebo předklonu, abyste spadli z co nejmenší výšky).