Změna ve stravenkách, aneb jak bude fungovat stravenkový paušál

| 13. 2. 2020
stravenkový paušál

Nedovedete si představit život bez stravenek, kterými pohodlně platíte v restauracích a supermarketech? Nebo vás spíše štvou a raději byste místo nich dostávali peníze? Pokud jste zastánci spíše druhé varianty, už brzy se vaše přání vyplní. Brzy totiž bude zaveden stravenkový paušál.

V roce 2021 vstoupí v platnost novela zákona, týkající se daní z příjmů. Tato novela umožní zaměstnavatelům, aby svým zaměstnancům vypláceli příspěvek na stravování i v peněžní formě.

Tento příspěvek bude mít stejné zvýhodnění, jako klasická stravenka – bude osvobozen od daní a pojištění. Stejně jako u stravenek, tak i u stravenkového paušálu bude moct zaměstnavatel svým lidem dát 55 Kč za každý odpracovaný den. Zaměstnanec tak může dostat přibližně tisíc korun navíc čistého.

Ministryně financí Alena Schillerová plánuje stravenkový paušál zavést od roku 2021. Od paušálu si slibuje, že jej nyní budou moct využívat i firmy, které si stravenky nemohly dovolit.

Za stravenku totiž musí platit provizi 2 %, což řadě firem neumožňuje tento benefit využívat. Ministryně doufá, že benefit by se tak mohl rozšířit mezi větší počet lidí.

V současné době totiž existuje zhruba milion zaměstnanců, kteří nemají benefit v podobě stravenek. Pro jejich zaměstnavatele je to nevýhodné z důvodu vysoké provize.

Jak bude stravenkový paušál vypadat v praxi? Ilustrujme si to na konkrétním příkladu. Pan Pepa pracuje pro malou začínající firmu, která na tom zatím není finančně nejlíp a počítá každou korunu.

Pořídit klasické stravenky je pro tuto firmu nemožné. Díky stravenkovému paušálu však bude moct svým zaměstnancům, a tím pádem i Pepovi, dát nějaké peníze bokem.

Pepa tak každý měsíc obdrží na účet dvoje peníze – svou výplatu a k tomu navíc peníze v podobě stravenkového paušálu.

Tip! Stravenkový paušál může mít výrazný dopad na váš rodinný rozpočet. Chcete mít více peněz? Na naší stránce můžete porovnáním cen pojištění, úvěrů ušetřit až 10 000 Kč.

Stravenkový paušál v pozitivech a negativech

Výhody

  • Nyní budou moct tento benefit dopřát svým zaměstnancům i firmy, které si to doposud nemohly dovolit. Kvůli vysoké provizi v současné době nevyužívají stravenky hlavně menší a začínající firmy, což by stravenkový paušál mohl změnit.
  • Zaměstnanec může paušál využít na více místech, než stravenky. Ne všechny restaurace a obchody totiž stravenky přijímají. Zaměstanec tak nebude muset řešit situaci, kdy si chce zajít na oběd, a musí dlouze hledat restauraci, která přijímá stravenky.
  • Zaměstnanec může paušál využít i na jiné účely, než stravování. Stravenky se omezují striktně na potraviny, a například nákup kosmetiky nebo alkoholu neumožňují. Naproti tomu stravenkový paušál může využít na nákup čehokoliv.
  • Stravenkový paušál bude pro firmy administrativně jednodušší, než stravenky.
  • Toto řešení bude výhodnější pro restaurace. Na rozdíl od klasických stravenek není stravenkový paušál zatížen provizí. U stravenek totiž musí restaurace odvádět provizi stravenkovým firmám ve výši 5 – 7 %.

Nevýhody

  • Riziko snižování mezd a snaha firem peníze přelévat do stravenkového paušálu. Ovšem v dnešní době nedostatku pracovníků a nízké nezaměstnanosti je toto riziko minimální.
  • Očekává se mírný úbytek hostů v restauracích. Po zavedení stravenkového paušálu se může snížit počet hostů restauací. Ovšem tento úbytek nebude nijak markantní – tržby restaurací za stravenky tvoří jen asi 15 % z celkového objemu tržeb restaurací.
  • Státní rozpočet přijde o dvě miliardy korun. Kvůli tomu, že se bude jednat o nezdaněný příjem, stát by přišel o peníze.

Klasické stravenky zůstávají

Zavedení nového systému rozhodně neznamená, že lidé přijdou o klasické stravenky. Stravenkový paušál bude fungovat vedle klasického stravenkového systému. Jaké stravenky v současné době existují?

Ze své podstaty je lze rozdělit na klasické papírové, což jsou stravenky Ticket restaurant od firmy Edenred, Naše stravenka od Lidlu, Chèque Déjeuner od Up Česká republika a Gastro Pass od Sodexo.

V poslední době získávají na popularitě i elektronické stravenkové karty. Zaměstnancům nabízejí vyšší komfort, než papírové stravenky. Zde shrnujeme jejich výhody:

  • Zaměstnanec může zaplatit přesnou částku a nemusí řešit doplácení jako u papírové stravenky. Firma zaměstnanci nabije na kartu určitou peněžní částku, ze které může běžně platit v restauraci, nebo v supermarketu.
  • Vypadají jako běžná platební karta, tudíž se lépe nosí v peněžence.
  • Jsou bezpečnější. Když ztratíte papírové stravenky, přijdete o veškerou finanční sumu, kteoru představují. Při ztrátě elektronické stravenkové karty můžete přijít jen o 500 Kč (to je maximální denní limit, který lze na kartě za jediný den utratit). Pokud tudíž kartu ztratíte a hned její ztrátu nahlásíte, o vaše peníze nepřijdete.

Mnozí zaměstnavatelé si oblíbili Gusto kartu. Její největší výhoda spočívá v tom, že si zaměstnavatel může vybrat síť obchodů a restaurací, které chce. Tudíž může tento benefit maximálně přizpůsobit potřebám svých zaměstnanců.