Přihlášení auta z dovozu – jak na to (krok za krokem)

| 27. 1. 2019

Vyhlédli jste si v zahraničním bazaru automobil? Nákup aut z ciziny není pro Čechy nic neobvyklého. Zahraniční nabídka ojetých aut bývá mnohdy pestřejší a některé modely vozů bývají v zachovalejším stavu – nemluvě o výhodnější ceně. Co všechno potřebujete zařídit v otázce přihlášení auta z dovozu?

V případě, že si vyhlédnete vhodný automobil a podepíšete kupní smlouvu, čeká vás administrativní proces, spojený se zápisem do registru vozidel, sjednáním pojištění vozu a dalšími nezbytnostmi. Co všechno musíte po zakoupení automobilu ze zahraničí zařídit?

Převezení automobilu do České republiky

V prvé řadě musíte zakoupený vůz dostat do Česka. V závislosti na tom, zda autem pojedete po silnici, nebo jej naložíte na vlek, je třeba postarat se o dočasné pojištění vozu.

  • Pokud automobil budete přepravovat na vleku, není třeba zařizovat žádné pojištění ani převozní značky.
  • Jestliže s autem pojedete po silnici, je potřeba sjednat převozní značky a dočasné povinné ručení. Obojí seženete na registračním úřadě v dané zemi. Například při nákupu automobilu z Německa zajděte na registr vozidel (Zulasungstelle), kde seženete převozní značky v cenovém rozmezí od 120 do 240 eur. V sídle daného úřadu mnohdy sídlí i pojišťovna, u které můžete sjednat dočasné povinné ručení. Předem si zjistěte otevírací dobu daného úřadu a pokuste se nákup auta naplánovat na dopolední hodiny – v případě, že vůz zakoupíte a nestihnete provozní dobu úřadu, budete muset v cizině přenocovat a úřední záležitosti vyřídit druhý den.

Sjednání povinného ručení

Abyste s automobilem mohli jezdit po českých silnicích, je třeba vyřídit povinné ručení. To sjednáte osobně po návratu do vlasti na pobočce pojišťovny, nebo pohodlně online formou.

Nechcete na povinném ručení příliš přeplatit?

Porovnejte si ceny jednotlivých pojistek a zvolte tu nejvýhodnější. S cenou povinného ručení se můžete dostat až na 1900 Kč.

Státní technická kontrola

Při koupi automobilu ze zemí Evropské unie, popřípadě ze Švýcarska, Norska, Islandu nebo Lichnštejnska není potřeba absolvovat dovozovou kontrolu, pokud má vůz v této zemi platnou technickou. Postačí evidenční kontrola, jejíž cena se pohybuje kolem 1000 Kč.

Pokud automobil kupujete ze země mimo Evropskou unii, je potřeba dostavit se na dovozovou technickou kontrolu.

Registr silničních vozidel

Posledním krokem je přihlášení auta do registru silničních vozidel. Pokud má automobil odlišného vlastníka a provozovatele, o zápis žádají oba dva. Pro zápis do registru silničních vozidel je nezbytné přinést si následující dokumenty:

  • dokumenty ze státní technické kontroly nebo evidenční kontroly
  • osobní doklady
  • zelenou kartu, která je důkazem, že máte sjednané povinné ručení
  • doklad o zaplaceném poplatku (seznam poplatků uvádí tabulka níže)
  • originál zahraničního technického průkazu
  • živnostenský list (u podnikající fyzické osoby) nebo výpis z obchodního rejstříku (u právnické osoby)
  Typ vozidla Výše poplatku
  osobní automobil, autobus, nákladní automobil, traktor, pracovní stroj  800 Kč
  přípojné vozidlo s nejvyšší povolenou hmotností nad 750 kg  700 Kč
  přípojné vozidlo s nejvyšší povolenou hmotností 750 kg a nižší  500 Kč
  motocykl s obsahem nad 50 cm3  500 Kč
  motocykl s obsahem 50 cm3 a nižším  300 Kč

Někdy je přihlášení auta z dovozu spojeno také s povinností zaplatit ekologickou daň. Ta se platí v případě, že automobil nesplňuje dané emisní normy.

Daň se platí jednorázově (tzn. pouze při první registraci vozu v České republice). Tabulka uvádí výši ekologické daně pro různé emisní normy, které vozidlo splňuje.

 Emisní norma, kterou auto splňuje Výše daně
 Euro3 a vyšší  0 Kč
 Euro 2  3 000 Kč
 Euro 1  5 000 Kč

V případě, že má automobil najeto méně než 6000 kilometrů, nebo nemá více než 6 měsíců od první registrace, musíte zaplatit v Česku daň z přidané hodnoty (DPH).

Na co si dát pozor při nákupu automobilu ze zahraničí?

Nákup auta z ciziny s sebou nese řadu výhod, stejně tak jako úskalí. Problémem je velká vzdálenost, kvůli které si zájemce nemůže automobil předem prohlédnout. Na co si dát u koupě pozor?

  • Neposílejte peníze předem. Na trhu se vyskytuje řada podvodníků, kteří peníze shrábnou, načež se po nich slehne zem. Peníze vydejte až tehdy, pokud jste vůz viděli a máte před sebou kupní smlouvu. Rovněž se vyhněte různým peněžním zálohám.
  • Informace o stavu vozidla. K nákupu si přizvěte někoho, kdo autům rozumí a je schopný okem rozeznat technické nedostatky. Prodejce se rovněž doptejte na důležité informace, jako je například nehodová historie, jaké opravy na něm byly prováděny. Před koupí neváhejte nahlédnout do servisní knížky.
  • Informace o ceně. Zjistěte si, zda se jedná o cenu s DPH, nebo bez.
  • Výhodnost koupě. Spočítejte si cenovou výhodnost nákupu i z hlediska cestovních nákladů. Pokude se jedná o vůz, který je jen nepatrně levnější než model prodávaný v Česku, zjistěte si, kolik peněz dáte za cestu (zvláště u vzdálenějších zemí). Propočítejte si délku cesty, náklady na benzín pro dva automobily a popřípadě náklady na přenocování.