Práva a povinnosti nájemníka: co vědět, než podepíšete smlouvu?

| 31. 7. 2019
práva a povinnosti nájemníka

Vyhlédli jste si útulný byt a už se nemůžete dočkat, až se v něm zabydlíte? Před samotným začátkem bydlení se vyplatí zjistit si, jaká práva a povinnosti nájemníka jsou spojena s obýváním tohoto obydlí. Můžete si sem například nastěhovat i vaši kočku? A jak je to s trvalým bydlištěm? Na tyto a mnohé další otázky odpovíme v tomto článku.

I když se to tak běžně dělá, v nájemní smlouvě nemusí být přesně uvedeno, jaké konkrétní služby pronajímatel bytu zajišťuje nájemci. Pokud je to ale možné, trvejte na tom, aby vše podstatné smlouva obsahovala. Do některých se přidávají ustanovení, podle kterých musí nájemce platit služby z předloženého předpisu plateb. V nich se ale skrývá většinou příspěvek do fondu oprav, na správu domu nebo pojištění nemovitosti. To ale nejsou služby a nájemce je nemusí platit. Tyto náklady mohou být už započítané v nájemném, ale nesmí být vyžadovány zvlášť.

Povinnosti nájemníka

  • Nájemník hradí drobné opravy, které souvisí s užíváním bytu (malování, opravu omítek, tapetování, čištění podlah apod.). Patří mezi ně ty, které nepřesáhnou částku 1000 korun. Roční limit nákladů je částka ve výši 100 korun za metr čtvereční.
  • Povinností je i řádná péče o byt tak, aby nedocházelo k jeho poškozování.
  • Nájemník musí platit nájem v dohodnuté výši a ke stanovenému datu.
  • Musí užívat byt a společné prostory domu řádně a respektovat ostatní nájemce a pronajímatele.
  • Jakékoliv potřebné opravy a závady v bytě má nájemce povinnost oznámit pronajímateli, jinak je hradí sám.
  • V případě nepřítomnosti delší než dva měsíce, musí nájemník tuto skutečnost oznámit pronajímateli a zároveň určit osobu, která se bude o byt starat a mít k němu klíče.

Práva nájemníka

  • Největším právem nájemníka je v bytě nerušeně bydlet a užívat prostor i služby spojené s užíváním bytu.
  • Nájemník má právo chovat v bytě zvíře (stádo koní to být nemůže), ale pes nebo kočka klidně.
  • Má možnost do bytu přivést další osoby, které v něm budou bydlet. Osoby blízké stačí jen oznámit, aniž by byl nutný souhlas pronajímatele. U ostatní osob má přednost dohoda v nájemní smlouvě.
  • Pronajímatel nemůže rozporovat přihlášení trvalého pobytu člověku, kterému pronajímá svůj byt. Stačí, když nájemce dojde na úřad s nájemní smlouvou, která dokazuje oprávněnost k užívání bytu.
  • Pokud to smlouva nezakazuje, může nájemce dát byt, ve kterém má trvalé bydliště, do podnájmu jiné osobě. Více si o tomto případu řekneme ve speciálním odstavci.
  • Nájemník má právo bydlet v bytě i v situaci, kdy, se ho jeho majitel rozhodne prodat.

Může nájemce pronajmout byt?

Dříve byl k pronajímání bytu potřeba souhlas pronajímatele. Dnes už to nutné není. Pokud nájemce v bytě trvale bydlí, může část bytu pronajmout jiné osobě, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele. Pouze by mu měl oznámit, že v bytě nyní bude žít více osob.

Jak se postupuje v případě, kdy nájemce v bytě nebydlí? V takovém případě může byt nebo jeho část pronajímat pouze se souhlasem pronajímatele. V případě, že by nájemce byt pronajímal bez souhlasu, pronajímatel by byl oprávněn mu ukončit nájemní vztah.

Co dělat v případě, kdy se rozhodnete jeden z pokojů pronajímat, oznámíte to pronajímateli a on se k tomu nevyjádří? Pokud neodpoví po dobu delší než měsíc, existuje zde nevyvratitelná domněnka souhlasu pronajímatele s pronájmem. V takovém případě může nájemce byt pronajmout.

 

Jak je to s kaucí?

Jistota nebo lidově kauce je upravena v občanském zákoníku a pronajímateli umožňuje požadovat určitou peněžitou částku, která je vratná. Z ní může majitel bytu hradit případné budoucí nedoplatky, kdyby nájemce nezaplatil nájem nebo může posloužit na uhrazení škody způsobené nájemcem.

Občanský zákoník stanovuje i její výši. Pronajímatel má právo chtít kauci maximálně ve výši šestinásobku měsíčního nájemného. Když není ve smlouvě jasně uvedené, jakou část platby tvoří nájemné a jakou poplatky za služby, stanovuje se zmíněný limit jako šestinásobek nájemného, který je obvyklý v dané lokalitě za nájem podobného bytu. Povinnost zaplatit kauci bývá sjednána v nájemní smlouvě a obvykle se platí předem. Může být ale dohodnuta i dodatečně kdykoliv během trvání nájmu.

Z kauce je možné uhradit dluh na nájemném nebo zaplatit škody při ukončení nájmu. Ty si vyčíslí pronajímatel a poté započítá. Nepotřebuje k tomu soudní rozhodnutí a ani uznání dluhu nájemcem.

Má nájemce právo přestavět byt?

Když lidé řeší práva a povinnosti nájemníka, často je zajímá, zda je možná přestavba pronajatého bytu. Se stavební úpravou domu nebo bytu musí souhlasit pronajímatel. Pokud je změna nutná kvůli zdravotnímu postižení nájemce, člena jeho domácnosti nebo jiné osoby, která bydlí v bytě a pronajímatel s ní bez důvodu nesouhlasí, může za něj souhlas udělit soud, když se na něj nájemce obrátí. Ovšem po skončení nájmu musí být byt navrácen do původního stavu, pokud je to požadavek majitele bytu.