Pokuty ze zahraničí: jsou vymahatelné i v Česku?

| 1. 9. 2018
NetFinance.cz - Pokuty ze zahraničí: jsou vymahatelné i v Česku?

Nic nezkazí dojem z příjemně strávené dovolené jako dopis o přestupku, kterého jste se dopustili, když jste přílišnou rychlostí uháněli vstříc vaší plážové destinaci. Jak postupovat v případě pokuty ze zahraničí?

První myšlenkou možná bude: „Co když nezaplatím? Je vůbec vymáhání pokut ze zahraničí proveditelné?“

V případě, že se k placení pokuty ze zahraničí nebudete mít, můžou nastat dvě varianty:

  • Zahraniční instituce se obrátí na české úřady, které po vás budou pokutu vymáhat. Pokud nezaplatíte ani na jejich výzvu, je možné, že vás postihne exekuce. Tento scénář však nebývá příliš častý – pravděpodobnější je druhá varianta.
  • Pokutu po vás vymáhat nebudou, ovšem spočítají vám to, až danou zemi opět navštívíte. Když pokutu nezaplatíte, zřejmě se nestane nic. Ovšem při vaší další návštěvě můžete mít smůlu a zastaví vás policista k běžné silniční kontrole. Může si dohledat informace o vašich předešlých nešvarech a pokutu po vás zpětně vymáhat i s úroky, popřípadě vám dokonce zabavit auto.

Pokud se do dané země už neplánujete nikdy podívat, tamní úřady po vás zřejmě pokutu vymáhat nebudou. Ovšem byla by škoda vzdát se navždy cest například do Chorvatska jen proto, abyste ušetřili několik euro. Proto raději pokutu zaplaťte, protože při vaší další návštěvě se vám může pořádně prodražit.

V jakých částkách se můžou pohybovat pokuty za překročení rychlosti v zahraničí?

ZeměVýše pokuty za překročení rychlosti
Rakousko50 euro
Chorvatsko67 euro na dálnici, 135 euro v obci
Německo70 euro na dálnici, 80 euro v obci
Itálie143 euro
Slovinsko80 euro na dálnici, 250 euro v obci
Slovensko40 euro euro na dálnici, 80 euro v obci

Zdroj: www.speedingeurope.com(informace jsou platné k červnu 2018)

Jak zaplatit pokutu do zahraničí

Nejlevnější variantu představuje zaplacení přímo v dané zemi, tzn. pokud vás policista zastaví u silnice ke kontrole. Horší je to tehdy, pokud vaši zvýšenou rychlost zaznamená radar a zpětně vám pošle na vaši českou adresu výzvu k zaplacení.

Pokud vám přijde výzva k zaplacení, většinou obsahuje přehledné instrukce k tomu, jakou částku a kam má hříšník zaplatit. Dopisy většinou chodí v některém z jazyků Evropské unie – v angličtině, němčině či francouzštině. Pokud platební údaje chybí, na dopise je většinou uveden telefonní kontakt nebo e-mailová adresa na daný institut, u kterého můžete detaily zjistit.

Pokud si žádného vašeho přestupku nejste vědomi, můžete se proti tomuto obvinění odvolat. Radary sice měří přesně, ovšem v ojedinělých případech se může stát, že se radarový paprsek odrazí od přechozího auta, které jede nepovolenou rychlostí, a radar zaregistruje vaši poznávací značku. V takovém případě můžete danému úřadu poslat odvolání (v jazyce dané země), přičemž si vás daný institut pozve přímo do svého sídla k osobnímu projednání. Většinou se tato varianta finančně nevyplatí, protože náklady na cestu převyšují částku pokuty.

Tip! Vydejte se na dovolenou s extrémně levným povinným ručením! Kvalitní pojistná ochrana už od 1800 Kč.

Jak ze zahraničí dohledají řidičovu adresu?

Nejednomu řidiči při obdržení výzvy o zaplacení pokuty přejede mráz po zádech. „Proboha, to mě vystopovali ze Španělska až sem, do Horní Lhoty?“ Pomyslí si možná adresát a začne se cítit jak pod rentgenovým okem Velkého bratra.

Mnohé evropské země jsou totiž zapojeny do systému výměny informací zvaného Eucaris (Česká republika je do tohoto systému zapojena od roku 2016). Tudíž pokud radar v cizině zaregistruje, že jedete nepovolenou rychlostí, zažádá na základě vaší espézetky české úřady o poskytnutí vaší adresy, na kterou vám výzvu k zaplacení zašlou.

V současné době systém využívá například Německo, Rakousko, Itálie, Slovinsko, Maďarsko, Portugalsko či Španělsko, přičemž seznam zemí, zapojených do této výměny informací, se bude stále rozšiřovat.

Jaká maximální rychlost je v jednotlivých státech povolena?

Nejlepší obranou proti tučným pokutám je samozřejmě prevence. Před odjezdem do ciziny si zjistěte, jakou maximální rychlostí můžete uhánět po dálnicích, mimoměstských silnicích a při projíždění obcí.

ZeměMaximální rychlost v obciMaximální rychlost mimo městoMaximální rychlost na dálnici
Chorvatsko50 km/h90 km/h130 km/h
Německo50 km/h100 km/h130 km/h
Itálie50 km/h90 km/h130 km/h
Rakousko50 km/h100 km/h130 km/h
Slovinsko50km/h90 km/h130 km/h
Francie50 km/h90 km/h130 km/h