Nový exekutorský zákon přináší řadu rozporuplných změn. Kdo z nich bude těžit?

| 16. 2. 2020
exekutorský zákon

Exekutorský zákon se mění tak často, že mnozí z vás možná ani nestíhají všechny změny sledovat. Ty nejnovější ale mohou mnoho lidí potěšit. Podstatou novely zákona je především řešení vícečetných exekucí, některé změny v právech účastníků a ve výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy.

Představa, že domů přijde exekutor a oblepí vše, co má nějakou cenu, není právě příjemná. Přitom ne každý postižený je také skutečným viníkem. Ale i ti, kdo někdy udělali tu chybu, že svoje dluhy včas nespláceli, by měli mít možnost se z nich vymanit. Ulevit dlužníkům má právě pozměněný zákon č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti. Co se mění?

Méně exekučních návrhů

Největší revolucí je v tomto ohledu dozajista místní příslušnost exekutora a také jeden exekutor k jednomu dlužníkovi. Tato varianta je rozhodně levnější a vztahuje se i na již vedené exekuce. Zkrátka je všechny převezme místně nejbližší vykonavatel dle nejstarší zahájené exekuce. V tomto ohledu panují obavy, aby ti menší zvládali nárůst exekucí, které se na ně navalí.

Doteď si vybíral exekutora věřitel podle svých preferencí. Poslanci ale chtějí zabránit tomu, aby si lidé volili exekutorský úřad podle toho, jak je jim nakloněn. Proto má nově vybírat počítač na soudu náhodně.

Lhůta pro vyřešení exekuce

Bezvýsledná exekuční řízení mají být ukončována v odpovídající době, protože se pak hromadí. Proto by se marné a nevymahatelné exekuce po třech letech zastavily, což přináší úlevu exekutorským úřadům. V současnosti se vede v ČR oficiálně kolem 4,6 milionu exekucí a velkou část tvoří tzv. mrtvé případy. V těch už nelze dlužníkovi nic vzít nebo je jasné, že nebude schopný dluh zaplatit, ale přesto musí exekutor čas od času formálně prověřit, jestli se situace nějak nezměnila.

Exekutoři získají pravomoc zrušit zákaz dlužníkovi o nakládání se svým majetkem, možnost odložit exekuci či ji zastavit, a také vyškrtnout ze soupisu movitých věcí nějaké konkrétní položky.

S touto změnou souvisí paušálně stanovená náhrada hotových výdajů za úkony hned na začátku exekučního řízení a povinná záloha od věřitele na náklady exekuce ve výši takřka tři tisíce. Věřitel tak musí předem zvážit, zda se mu exekuční řízení opravdu vyplatí a chce do něj jít. Záloha je totiž nevratná.

Tip!

Změny ve srážkách ze mzdy

Exekuční řád se zabývá i náhradou nákladů plátce mzdy. Tomu vznikají hlavně za úkony, které musí provádět, když přijde rozhodnutí o srážkách ze mzdy. Samotným dlužníkům v letošním roce zůstane víc peněz. Minimální nezabavitelná částka má růst z 6 608 Kč na 7 434 Kč.

Mění se také úprava předávání exekutorských úřadů a překládání soudních exekutorů. Pokud dojde k pochybení při předávání exekutorského úřadu, vznikne přestupek. Když dojde k úpadku soudního exekutora, je po zveřejnění této skutečnosti ze zákona pozastaven výkon úřadu.

Odklad exekuce a další dílčí změny

V návrhu se objevilo několik dílčích změn:

  • zpřesnění právní úpravy odkladu exekuce,
  • úprava exekuce na odstupné,
  • odstranění některých výkladových nejasností.

Exekuce ubývají

Statistiky sice stále vypouští poměrně děsivá čísla, protože se celkový počet exekucí pohybuje kolem 4,6 milionů, přesto se snižuje počet nových. Co se týká novely zákona o exekucích, nejsou za jedno ani poslanci a stejně tak exekutorské úřady. Hodně jim vadí především větší administrativní zátěž, protože je na ně přenesena odpovědnost za některé věci, které dříve řešily soudy. S tím souvisí i možné výrazné prodražení exekucí.

Jak vše dopadne a zda ještě přijdou nějaké další změny, ukáže až čas.