Lyžování na ledovci: jaká má specifika a ve kterých destinacích si jej užít?

| 27. 1. 2020

Pochlubili se vám vaši známí, že si letos užili skvělé lyžování na ledovci? Možná vás zajímá, v čem je takový lyžovačka lepší, než sjezd na obyčejném českém kopci. V tomto článku si vysvětlíme rozdíly a rovněž vám doporučíme, kam vyrazit na ledovec.

Ledovce jsou souvislé hmoty ledu a sněhu, které na vrcholcích hor zůstávají po celý rok. To je první důvod, proč je tento typ lyžování tak oblíbený.

Zaručuje sněhovou nadílku po celý rok, tudíž se vám nestane, že si zaplatíte zájezd a přijedete na místo, ve které na vás bude čekat jen nekvalitní technický sníh.

Na ledovci totiž panuje mnohem chladnější klima než na běžném svahu, tudíž zaručuje vždy přírodní sníh. Ani když se slunce pořádně opře do svahu, sněhová pokrývka nebude rozbředlá.

Další výhodou je pohodlí při jízdě. Na ledovci se setkáte s širokými svahy, tudíž nemusíte mít strach, že se dostanete na zúžené místo, kde by vám hrozilo vyjetí ze sjezdovky a náraz do stromu.

Toto lyžování snů má i své nevýhody, a to v podobě silnějšího větru, který může někdy znepříjemňovat pobyt venku. Rovněž teplota může v noci a ráno klesat až k – 20 stupňům, tudíž pokud vás láká večerní lyžování, pořádně se na to oblečte.

Toto občasné nepohodlí je však vyváženo tím, že si zde užijete více slunce. Často se stává, že v údolí leží vrstva mraků, ale na ledovci panuje jasné a slunečné počasí.

Lyžování na ledovci je velmi výhodné i pro běžkaře. Při nedostatku sněhu tento typ lyžařů trpí nejvíc, protože lyžařská střediska sjezdovky vždy uměle zasněží, ale běžkařské trati jsou při nedostatku sněhu nepoužitelné.

Na ledovcích si však běžkař vždy užije dlouhých tratí s přírodním sněhem.

V Česku bohužel ledovce nejsou a abyste si užili tento typ lyžování, musíte vyrazit do ciziny. Které destinace určitě stojí za to?

Kde si užít lyžování na ledovci?

Dachstein

Tato oblast je velmi oblíbená díky své blízké poloze. Od českých hranic se sem dostanete za zhruba 3 hodiny jízdy autem.

Ledovec se nachází ve výšce 2700 metrů nad mořem a nabízí převýšení 404 metrů. Zalyžujete si zde na 5 sjezdovkách střední a těžší obtížnosti (červená a černá), přičemž nejdelší svah měří 1 km.

Pod ledovcem, který končí ve výšce 2296 metrů nad mořem se rozprostírá údolí, ve kterém najdete několik lyžařských areálů. Celková délka sjezdovek v této oblasti činí 235 kilometrů.

Tato oblast je rájem rovněž pro běžkaře, kteří se zde můžou vyřádit na 470 kilometrech upravnených tratí.

Kaprun

Zhruba 85 kilometrů od Dachsteinu se nachází Kaprun, který je rovněž velmi oblíbeným cílem českých lyžařů.

V porovnání s Dachsteinem nabídne více sjezdařských tratí přímo v ledovcové oblasti, která se zde rozkládá v nadmořských výškách od 2000 do 3000 metrů nad mořem.

Přímo na ledovci si může lyžař užít zhruba 40 kilometrů sjezdovek.

Celým jménem se tato oblast nazývá Kaprun – Zell am See a nachází se v ní tři lyžařské areály s celkem 139 kilometry sjezdovek, které jsou obsluhovány 50 vleky a lanovkami.

Oblast nabízí ideální směs mírných a prudkých sjezdovek. Pod vrcholem Kitzsteinhorn se můžete prohánět na typických ledovcových sjezdovkách, které jsou široké a spadají do úrovně střední obtížnosti.

Směrem k Sonnenkaru narazíte spíše na prudší sjezdovky, které vám zvednou hladinu adrenalinu v krvi.

Rovněž běžkaři v této oblasti nepřijdou zkrátka díky 107 kilometrům běžkařských tratí.

Stubai

Jedná se o největší lyžařskou ledovcovou oblast na území Rakouska. Nachází se v poněkud vzdálenější lokalitě než dva výše zmíněné ledovce, přesto se stále jedná o oblast, která je snadno dosažitelná autem. Od českých hranic se sem dostanete za zhruba 5 hodin jízdy.

A proč se do této oblasti v západním cípu Rakouska vydat? Nachází se zde celkem pět ledovců, což je velmi rozlehlá plocha pokrytá sněhem a ledem.

Ledovcové sjezdovky zde mají spíše mírnější sklon a lze je zařadit do modré kategorie. V této oblasti si zalyžujete na celkem 76 kilometrech sjezdovek, z nichž polovina spadá do kategorie modrých sjezdovek, 41 % tvoří červené a 9 % sjezdovek jsou prudké, tzn. spadající pod černé označení.

Stubai je proslavený díky svému přátelskému přístupu k rodinám. Nachází se zde profesionální výukové parky pro děti, ve kterých se malí lyžaři naučí techniku sjezdu zábavným způsobem.

Díky dětským slevám na skipas, zábavné lyžařské školičce a možnosti hlídání dětí už od 3 měsíců věku je tato oblast jednou z nejlepších rodinných destinací v Alpách.

A jak se Stubai zalíbí běžkařům? 130 kilometrů tratí uspokojí každého milovníka běžeckého lyžování.

Hintertux

Tento lyžařský klenot, nacházející se v tyrolských Alpách, je od českých hranic dosažitelný za zhruba 4, 5 hodin jízdy. Lyžaři sem vyrážejí hlavně kvůli možnosti celoročního lyžování. Tato oblast totiž garantuje lyžování 365 dní v roce.

Ledovec nabízí 60 kilometrů sjezdovek, z nichž 50 % z nich spadá do kategorie střední obtížnosti (červené), 40 % jsou modré a 10 % černé. Nejdelší sjezdovka měří 12 kilometrů.

Milovníci běžek se zde můžou vyřádit na 125 kilometrech tratí.

Lyžování na ledovci mimo Rakousko

Z geografického hlediska představuje Rakousko pro českého lyžaře ideální oblast, kam vyrazit za ledovcem a nestrávit celý den v autě.

Kvalitní ledovcové lyžování nabízí i Švýcarsko, kam se dá vyrazit do Saas Fee, Zermattu nebo třeba do Engelbelgu. Ledovce najdete i ve francouzských Alpách, a to třeba do Les Alpes nebo Monts d’Olmes.

Nevýhodou těchto zemí je však jejich velká vzdálenost. Na jejich dosažení budete potřebovat 8 a více hodin času.

Tip! Ať už se letos vydáte na lyže kamkoliv, nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. Porovnáváme pro vás ceny od mnoha tuzemských pojišťoven, tudíž můžete vždy sáhnout po té nejvýhodnější nabídce.