Jedete na dovolenou? Zřiďte si krátkodobé havarijní pojištění

Automobil na cestě do přírody

Na cestu do zahraničí už dnes bez zdravotního pojištění nejezdí téměř nikdo. Jeho sjednání je rychlé, jednoduché a v případě nutného ošetření se opravdu vyplatí.

Co ale pojištění vašeho vozu? Pokud na dovolenou jezdíte ve svém čtyřkolém miláčkovi, čeká vás dlouhá cesta, jiné dopravní předpisy a neočekávaná únava.

To vše může mít vliv na vaše řidičské schopnosti a vést k dopravní nehodě. V takovém případě se proto vyplatí investovat do havarijního pojištění.

Povinné ručení nebo havarijní pojištění?

Každý řidič musí mít sjednané tzv. povinné ručení, též pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích, které chrání účastníky provozu před škodami, které svým vozem způsobí jiný motorista.

V případě nehody je škoda vždy uhrazena z povinného ručení viníka.

Havarijní pojištění je naopak určeno k ochraně vás a vašeho vozidla před škodami vzniklými v důsledku nehody, krádeže, vandalismu či poškození přírodními živly.

Pojišťovny nabízí různé kombinace těchto rizik, případně všechny najednou. Kromě zmíněných rizik se můžete připojistit ještě na vedlejší rizika, jako jsou rozbití čelního skla, ztrátu zavazadel a věcí osobní potřeby, úraz cestujících a další.

Pokud havarijní pojištění uzavřete, pojišťovna vám v daných situacích vyplatí náhradu vzniklé škody. Na rozdíl od povinného ručení není uzavření “havarijka” v České republice povinné.

Většina pojišťoven nabízí v případě sjednání obou druhů pojištění naráz nižší cenu, asistenční služby a další výhody.

Havarijko na sezónu

V České republice má “havarijko” uzavřené přibližně jedna třetina řidičů. Havarijní pojištění si nejčastěji sjednávají vlastníci novějších a dražších vozidel.

Majitelé ojetých a starších aut na něj často nahlíží jako na zbytečný nadstandard. V případě, že si neplatíte havarijní pojištění celoročně, ale raději po většinu roku spoléháte na své řidičské schopnosti, možná vás zaujme možnost jeho sjednání pouze na nějaký čas.

Toto krátkodobé havarijní pojištění vám může krýt záda nejen na dovolené, ale i na služební cestě, nebo pokud jste začínající řidič, v krušných začátcích, kdy si ještě tolik nevěříte. Jak to funguje?

Klasicky se havarijní pojištění sjednává na jeden rok s možností prodloužení. Krátkodobé pojištění lze v Čechách sjednat u pojišťoven Allianz, Česká pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna, Direct nebo UNIQA.

Žádná z pojišťoven zatím neumožňuje uzavřít krátkodobé pojištění na libovolně dlouhou dobu, Česká pojišťovna umožňuje sjednání již na 14 dní, Direct a UNIQA nabízí jeden měsíc a Allianz pak na 3 měsíce.

ČPP nabízí krátkodobé havarijko pouze svým klientům, kteří mají sjednané povinné ručení. Než začnete balit kufry na vysněnou dovolenou, nezapomeňte své auto podrobit prohlídce, kterou pojišťovny před uzavřením krátkodobého havarijka vyžadují.

Některé z nich na tomto procesu trvají, jiné vám jej odpustí v případě, že máte uzavřeno povinné ručení. Standardně vás pojistí na všechna možná rizika a v ceně jsou navíc i asistenční služby.

Přehledné srovnání havarijního pojištění

Pojistěte si svůj vůz za nejvýhodnější ceny a porovnejte si ceny havarijního pojištění na jednom místě. Vše přehledně, bez závazku a na pár kliknutí v naší kalkulačce povinného ručení a havarijního pojištění.

Výše pojistného

Výše pojistného je velmi individuální a odvíjí se od mnoha faktorů. Jsou to značka a typ vozu, pořizovací cena, stáří vozidla, zvolená kombinace pojištěných rizik, bydliště majitele auta, frekvence placení pojistného, bezeškodní průběh povinného ručení a nakonec zvolená spoluúčast, což je částka kterou se na pojistné události podílí přímo sám pojistitel.

Spoluúčast může být ve smlouvě dána buď fixní částkou nebo procentuálně.

Obecně pak platí, že čím větší je spoluúčast, tím nižší je pojistné. Co se týče bonusů a malusů, platí zde stejná politika jako u povinného ručení.

Za období, kdy nedojde k žádné pojistné události, se vám přičítají bonusy, díky nimž je možné získat slevu při sjednání pojištění.

Malusy, tedy záporné bonusy, přičtené za každou nahlášenou pojistnou událost cenu pojištění naopak zvyšují.

Cenu mají vyšší také mladší řidiči se silným vozem, kteří jsou podle policejních statistik častěji viníky dopravních nehod a jako takoví jsou ojišťovnami obecně považováni za rizikové.

Pokud havarijní pojištění nemáte, ale chcete si jej sjednat na dovolenou, vámi zvolená pojišťovna zohlední nejen výše uvedené parametry, ale také lokalitu vaší dovolené, přitom platí, že čím dál se chystáte, tím dražší bude pojištění.

Za havarijko na cestu po Evropské unii tedy zaplatíte výrazně méně než za exotickou dovolenou do vzdálených krajin.

Co se týče ceny krátkodobého havarijního pojištění, jeho sjednání vás možná vyjde momentálně levněji, z dlouhodobého hlediska je však nevýhodné.

Pojišťovny navíc zohledňují režim krátkodobé smlouvy, to znamená, že pojistné násobí rizikovým koeficientem.

Pro koho je toto pojistné určeno?

Krátkodobé havarijní pojištění lze sjednat na sezónu a je tedy ideální například pro motorkáře, majitele kabrioletů, veteránů, čtyřkolek a jiných dopravních prostředků, které je kvůli počasí možné “provětrat” pouze na jaře a v létě.

Všechny tyto dopravní prostředky v zimě nejezdí, a proto je krátkodobé pojištění pro jejich majitele možností, jak ušetřit.

V takovém případě se dá pojištění uzavřít na celý rok, ale platí se jen za měsíce, kdy je vůz nebo motorka v provozu.

Některé pojišťovny, například UNIQA, nabízí také sezónní pojištění zimních strojů, jako jsou sněžné skútry nebo rolby.

Letní sezóna je přitom od dubna do října, zimní běží od října do dubna.

Jak dále ušetřit při sjednání pojištění?

Než se vydáte do pojišťovny sjednat havarijní pojištění, zamyslete se nad tím, zda se vám osobně vůbec vyplatí.

Pokud máte starší automobil, který se navíc v dohledné době chystáte vyměnit za nový, havarijní pojištění by pro vás představovalo zbytečnou finanční zátěž.

Pokud však máte nový vůz a havarijní pojištění je pro vás jasnou volbou, zařiďte si jej rovnou spolu s povinným ručením, většina pojišťoven totiž v takových případech nabízí lepší cenu.

Stále využívanější alternativou, jak získat nižší cenu nejen havarijního pojištění, ale i povinného ručení, je možnost sjednat jej na jinou osobu, která má již vyježděný lepší bonus.

Mohou to být rodiče, prarodiče nebo i kamarádi či kolegové. Pro řešení případných pojistných událostí pak budete potřebovat jen podepsanou plnou moc.

Nevýhodou tohoto způsobu je ztráta bonusů provozovatele i pojistitele v případě nehody.

Jak dlouhodobé, tak krátkodobé havarijní pojištění je navíc možné sjednat online.

V takovém případě je nejlepší zadat požadované parametry do internetového srovnávače pojištění a nechat vygenerovat to nejlepší pro vás. Při sjednání online navíc můžete získat slevu.

Sjednat či nesjednat?

Pokud se chystáte na pracovní cestu, zahraniční dovolenou či vytáhnout z garáže sněžný skútr, možná o krátkodobém havarijním pojištění uvažujete.

Měli byste však zapřemýšlet, zda se vám tento typ pojištění vůbec vyplatí.

Havarijko na pár týdnů sice vyjde levněji, než celoroční, ale rozhodně ne výhodněji, pokud si srovnáte průměrnou cenu za měsíc.

Za krátký čas tak můžete mnohdy zaplatit až 90 % celkové roční ceny pojistky, a to už je opravdu hodně peněz.

Mnohé pojišťovny navíc před uzavřením krátkodobé pojistky vyžadují vstupní prohlídku auta, která může vyjít až na několik tisíc korun.

Otázkou tedy je, zda se nevyplatí uzavřít havarijní pojištění rovnou na celý rok a jezdit 365 dní bez obav.