Jednodenní cestovní pojištění: jak maximálně ušetřit při krátkých cestách

| 26. 10. 2018
jednodenní cestovní pojištění

Ať už plánujete nasát atmosféru vánočních trhů ve Vídni, navštívit příbuzné na Slovensku nebo vyrazit na jednodenní lyžovačku za hranice, nevyplácí se odjíždět bez pojištění. V tomto článku se zaměříme na to, jaké jednodenní cestovní pojištění se hodí pro váš typ cesty.

Někteří lidé mají tendenci pojištění na krátké cesty podceňovat. Ovšem závažný úraz, jehož léčba si vyžádá několik milionů korun, se vám nemusí přihodit jen při expedici na jiném kontinentu, ale i třeba u našich sousedů. Zjistěte, jaké jednodenní cestovní pojištění se vyplatí sjednat, pokud se chystáte:

  • Objevovat evropskou metropoli. Vídeň, Krakov, Berlín, Budapešť,… a spousty dalších. Díky pozici přímo v srdci Evropy je možné tyto destinace navštívit v rámci jednodenního výletu. Jak se do nich pojistit? Pro tento typ cesty vám postačí limit krytí 2 miliony Kč. Při zdravotních komplikacích totiž můžete uplatnit váš Evropský průkaz pojištění, díky kterému můžete mít některé zdravotní úkony zdarma. Ovšem vyrazit pouze s Evropským průkazem se nevyplácí, protože případné doplatky za zdravotní péči se můžou prodražit. Davy turistů ve větších metropolích často lákají zloděje. Proto zauvažujte o připojištění krádeže osobních věcí, které si můžete snadno zahrnout do své cestovní pojistky.

Tip! Věděli jste, že díky našemu srovnání cen můžete mít cestovní pojištění od 11Kč/den?

  • Lyžovat. Úrazy vzniklé při lyžování patří mnohdy k těm nejzávažnějším a náklady na jejich léčbu nebývají nejlevnější. Proto si sjednejte limit pojistného krytí alespoň v rozsahu 4 – 5 milionů Kč. Rovněž nepodceňte pojištění odpovědnosti. V případě, že zaviníte srážku na svahu, poškozený se s vámi může soudit ohledně proplacení zničeného vybavení, a ještě hůře  – kompenzaci zdravotních následků. Taková kompenzace se může šplhat až do výše několika milionů Kč. Další radou je držet se při lyžování sjezdových svahů či vyznačených běžkařských drah. Lyžování mimo trasy totiž má většina pojišťoven ve výlukách.
  • Chodit po horách. Jestliže jsou vaším cílem horské velikány, pojistěte se alespoň v limitu 5 milionů Kč. Zásah horské služby a případný převoz vrtulníkem vás totiž může vyjít velmi draho. Pokud plánujete šplhat do velkých výšek, ujistěte se, na jakou nadmořskou výšku se vaše pojistka vztahuje. Pokud vycestujete s cestovním pojištěním, které v pojistných podmínkách stanovuje maximální nadmořskou výšku 3 000 metrů nad mořem, a úraz se vám stane ve výšce 3500 metrů, pojišťovna může odmítnout vyplatit pojistné plnění. Opatrní buďte i tehdy, pokud se v horách chystáte provozovat nějaký odvážnější sport. Sporty jako například ferraty či rafting můžou mít některé pojišťovny v základní nabídce, zatímco u jiných si je musíte připojistit zvlášť.

Vyplatí se cestovní pojištění k platební kartě?

Na trhu se nabízí elegantní varianta celoročního cestovního pojištění, které si klient může sjednat u své banky. Některé banky jej nabízí za poplatek, jiné dokonce zdarma. Díky tomu může kdykoliv spontánně vycestovat do ciziny, aniž by před odjezdem museli řešit otázku pojišťování. Má to však jeden háček. Taková pojistka bývá většinou v nižších limitech krytí, tudíž pojištěnce dostatečně nechrání. V přehledné tabulce můžete vidět limity krytí, které různé banky nabízí v rámci svého cestovního pojištění k platební kartě.

 Bankovní společnost Krytí léčebných výloh Cena
 mBank1 000 000 Kč35 Kč/měs. (420 Kč ročně)
 Moneta1 700 000 KčZdarma (v ceně karty)
 Fio bank2 000 000 Kč   3 000 000 Kč 4 000 000 Kč25 Kč/měs. (300 Kč ročně)   60 Kč/měs. (720 Kč ročně) 75 Kč /měs. (900 Kč ročně)
 ČSOB1 500 000 Kč   1 700 000 Kč500 Kč/ročně   1250 Kč/ročně

Nevýhodou tohoto typu pojištění je rovněž jeho nízká přizpůsobivost danému typu cesty. Jak už jsme se rozepsali v první části článku, každá cesta je unikátní a při výšlapu do hor se člověk potýká s úplně jinými riziky, než u poznávacího zájezdu do nějaké metropole.

Jednodenní cestovní pojištění do dvou destinací

Poloha České republiky je tak jedinečná, že cestovatel může navštívit více zemí za jeden den. Co dělat v případě, že míříte například do Budapešti a cestou se stavujete i na Slovensku? V takovém případě nemusíte sjednávat zvlášť dvě pojistky, ale stačí se pojistit do té vzdálenější země. Díky tomu bude vaše pojistka platná do obou zemí.

Co dělat v případě, že tyto země jsou od České republiky vzdálené stejně – například Rakousko a Slovensko? Pojišťovny se k takovému případu staví různým způsobem. Například u pojišťovny Generali postačí, když klient sjedná pojistku pouze pro jednu z těchto zemí. Jiné pojišťovny mají automaticky nadefinované balíčky pro oblast Evropy.