Jaké cestovní pojištění vybrat pro váš typ dovolené?

| 14. 2. 2019
jaké cestovní pojištění

Kam se letos chystáte na dovolenou? Ať už si budete užívat poklidného plážového lehára, nebo budete zdolávat alpské velehory, zřejmě budete před odjezdem stát před volbou, jaké cestovní pojištění zvolit. Univerzální odpověď neexistuje – vše záleží na typu vaší cesty a aktivit, které plánujete. Poradíme vám, jaká volba je nejvýhodnější právě pro vás. 

Cestovní pojistky jsou jako boty. Každá z nich slouží pro jiný typ dovolené. Stejně jako by vás mrzela procházka v sandálech ve sněhu, tak i dovolená s nevhodným typem pojištění člověku může pořádně zkomplikovat život.

Limit krytí

Tato částka rozhoduje o tom, zda se v případě úrazu nebo nemoci vejdete do pojistného limitu, nebo budete muset něco doplácet ze své kapsy.

Vyhněte se cestovním pojistkám k platebním kartám, které většinou nabízí nedostatečný limit krytí ve výši 1,5 až 2 miliony Kč.

Do ciziny se vždy pojistěte v minimální výši 3 miliony Kč, v případě cest mimo Evropu i více.

Cesty po Evropě Krytí minimálně 3 miliony Kč
Cesty mimo Evropu Krytí minimálně 5 milionů Kč
Lyžařská dovolená v zahraničí Krytí minimálně 5 milionů Kč

 

Některé pojišťovny nabízí i neomezený limit krytí. Po této možnosti sáhněte, budete-li cestovat do států, známých svou nebývale drahou lékařskou péčí (USA, Kanada, Švýcarsko).

Tip! Chcete si porovnat limity krytí a ceny pojištění? Získejte přehled o pojistném trhu a získejte nejvýhodnější nabídku v poměru cena a kvalita.

Najít pojištění na cesty od 11 Kč/den

Seznam aktivit

Každý si pod pojmem „perfektní dovolená“ představí něco jiného. Pro někoho je to poklidný relax na pláži, pro jiného kempování pod hvězdnatým nebem Aljašky. Při cestě do ciziny byste si měli zjistit, jaké aktivity různé pojišťovny zahrnují do své základní nabídky a tomu podřídit volbu, jaké cestovní pojištění si sjednat.

Některé činnosti totiž můžou spadat do kategorie rizikových sportů a je potřeba se na ně připojistit. Rozsah rekreakčních sportů (patřících do základní nabídky) se u každé pojišťovny mírně liší. Všeobecně se však jedná o:

  • plavání a šnorchlování
  • jízda na šlapadle
  • cyklistika
  • plážový volejbal a jiné tipy bezpečných kolektivních sportů
  • vysokohorská turistika do 3000 metrů nadmořské výšky

Naopak některé pojišťovny považují za rizikové sporty například:

  • jízdu na vodním skútru
  • surfing, windsurfing
  • jízdu na lyžích mimo vyznačené trasy
  • jachting
  • jízdu na skateboardu

Před uzavřením cestovního pojištění proto nahlédněte do pojistných podmínek a ujistěte se, zda máte váš plánovaný sport v pojistce zahrnutý.

Pokud pojišťovna daný sport považuje za rizikový, ještě není vše ztraceno a můžete si jej připojistit, což se ovšem projeví na vyšší ceně.

Jak zjistíte, zda vámi vybraná pojistka zahrnuje v základní nabídce váš plánovaný sport? Na našem online porovnání si u každé nabídky můžete rozkliknout možnost Zobrazit více informací, kde se vám přehledně zobrazí seznam rekreačních i rizikových sportů.

Děvče, Kajak, Kánoe, Jízda Na Kajaku, Pádlo, Pádlování

Pojištění storna zájezdu

Pokud před odjezdem na dovolenou onemocníte, cestovní kancelář vám většinou vrátí jen část zaplacených peněz. Procento vrácené částky se s blížícím datem odjezdu snižuje a pokud zájezd odřeknete třeba den před odjezdem, můžou vám vrátit třeba jen 10 %.

Této situaci můžete předejít díky připojištění storna zájezdu. Toto připojištění má šanci vám proplatit drtivou část ceny zájezdu, tudíž až se uzdravíte, můžete si koupit zájezd nový. Na jaké situace se pojištění storna vztahuje? Rozsah situací se u každé pojišťovny mírně liší, ale většinou se vztahuje na:

  • Onemocnění a úraz
  • Nepředvídanou škodu na majetku (vytopení bytu, požár, atd.)
  • Úmrtí blízké osoby
  • Nečekanou výpověď v práci
  • Zmeškání odletu letadla z důvodu nehody dopravního prostředku, kterým klient cestoval na letiště

U sjednání tohoto typu pojištění se však nevyplatí čekat se sjednáním na poslední chvíli. Většina pojišťoven stanovuje určitý počet dní mezi zaplacením zájezdu a koupí cestovního pojištění (pojištění storna zájezdu je většinou nutné sjednat do 7 – 14 dnů po koupi zájezdu nebo po zaplacení poslední splátky za zájezd).

Zrádné Slovensko

Máloco se vyrovná nádherným slovenským velehorám s úchvatnými výhledy. Věděli jste, že v této zemi můžete mít problém s proplacením zásahu horské služby? Mnohé cestovní pojistky totiž zahrnují zásah horské služby při úrazu, nikoliv při pátrací akci. Proto se vždy ujistěte, že vybíráte takovou pojistku, která vám pomůže nejen při zranění v horách, ale i v případě, že se ztratíte. Zkuste se také podívat na Tripduck.com jaké krásné zážitky můžete najít na Slovensku.

Slovensko, Hory, Údolí, Krajina, Scénický, Příroda