Jak vybrat kameru do auta a jak vám může pomoct při nehodě?

| 24. 1. 2020

Uvažujete o tom, že si doplníte vybavení vašeho automobilu a koupíte si kameru? V tomto článku se zaměříme na to, jaké typy kamer na trhu existují, na jaké parametry se při koupi zaměřit a jak vybrat kameru do auta tak, aby co nejlépe posloužila vašim účelům.

Kamera do auta je užitečným pomocníkem, který vám může pomoct v mnoha situacích. Řidiči si ji pořizují především z těchto důvodů.

  • Důkazní materiál při autonehodě. Autokamera může být jakousi černou skříňkou, která zaznamená podrobnosti o autonehodě. Může být nezastupitelným pomocníkem v případě, že pachatel od nehody ujede. Kamerový záznam umožní viníka dohledat. Rovněž vám může pomoct v případě, že není jednoznačně jasný původce nehody a vina padá na vás. Díky kamerovému záznamu se vám může policii a pojišťovně podařit dokázat, že jste viníkem nehody nebyli vy.
  • Srážka s chodcem. Asi každý řidič má hrůzu z toho, že nedopatřením srazí chodce, který vlivem nárazu zemře a jemu bude hrozit, že půjde do vězení. Záznam z kamery může dokázat, že jste střetu s chodcem nemohli zabránit – například když vám nečekaně vběhl pod kola, nebo se na silnici potácel opilý.
  • Krádež nebo vandalismus. Kvalitnější kamera s možností nočního záznamu pomůže identifikovat vandala či zloděje. Mimo to může mít i preventivní účinek – padouch se kamery může zaleknout a pro vloupání si vybrat jiné auto, než to vaše.
  • Vzpomínka na krásnou krajinu. Možná už jste někdy projížděli tak nádhernou přírodní scenérií, že jste měli sto chutí každých pár minut zastavit a krajinu si vyfotit. Ať už budete projíždět kolem majestátních Alp, nebo chorvatskými serpentinami tyčícími se nad tyrkysově modrým mořem, kamera tyto momenty zachytí a po návratu domů si je můžete promítnout a oživit si vzpomínky na vaši dovolenou.

Jak vidíte, rozumných důvodů pro koupi kamery existuje spousta. Nyní se zaměříme na to, jak vybrat nejvhodnější typ.

Užitečné tipy, jak vybrat kameru do auta

Rozlišení

Při výběru přístroje se v prvé řadě zajímejte o kvalitu záznamu, která je dána mírou rozlišení. Aby pořízení autokamery mělo smysl, zvolte kameru s rozlišením minimálně HD (1280 x 720). Ideální je však sáhnout po kameře s rozlišením Full HD (1920 x 1080). Na trhu seženete i kamery s vyšším rozlišením, jejichž obraz je velmi kvalitní. Jejich nevýhodou jsou však vyšší paměťové nároky – takové video vám zabere mnohem více místa v paměti.

Úhel pohledu

Při výběru kamery si zjistěte, jak široký úhel dokáže zaměřit. Úhel zaměření totiž určuje, kolik se vám toho vejde do záběru. Ideální úhel by měl být mezi 120° až 150°. V obchodě seženete i kamery se širším úhlem, ale u těch existuje riziko zkreslení obrazu a efektu tzv. rybího oka.

Typ snímače

Při zjišťování informací o jednotlivých produktech vás zřejmě překvapí označení CCD a CMOS. Jedná se o označení způsobu, jakým je světlo v kameře převáděno do elektrických signálů.

CCD snímače jsou dražší, protože jsou citlivější na světlo. Jsou schopny poskytnout vám kvalitní obraz i při horším osvětlení. Naopak kamery s CMOS snímačem jsou levnější, ale poskytnou vám méně kvalitní záznam například při soumraku nebo za tmy.

Počet snímků za sekundu

Kamera během natáčení pořizuje snímky, které pak dává do souvislého obrazu. Různé druhy kamer jsou schopné pořídit různý počet snímků za sekundu. Tento parametr je uváděn značkou fps (frames per second). Označuje počet snímků, které je kamera schopná pořídit za jednu sekundu. Čím větší fps, tím souvislejší bude kamerový záznam. Abyste docílili plynulého záznamu, pořiďte si kameru s minimálně 30 fps.

Technické schopnosti kamery

Každá kamera je unikát s řadou užitečných vlastností. Jaké z nich by vaše kamera měla mít?

Užitečné je cyklické nahrávání. V případě překročení paměťové kapacity kamera stále nahrává, a místo na tento záznam získává tak, že maže nejstarší záznamy v historii. Pokud nechcete o některý ze starších záznamů přijít, můžete využít možnost zamknutí souboru, díky čemuž se vám určité video při cyklickém nahrávání nevymaže.

Rozhodně si pořiďte kameru s G – senzorem, který dokáže vyhodnotit sílu otřesu. V případě autonehody tak umí záznam uzamknout a ochránit jej před zničením.

Je kamera do auta legální?

V České republice můžete kameru do auta legálně používat. Musí však být umístěna na takovém místě, kde vám nebude bránit ve výhledu. Jiná situace může nastat v zahraničí.

Například v Rakousku, Švýcarsku a Portugalsku je používání autokamery proti zákonu. Naopak bez zvláštních omezení můžete kameru využívat na Slovensku, v Polsku, Španělsku, Nizozemí, Srbsku, Dánsku a Švédsku.

Tip! Pojistěte se pro případ autonehody i jiným způsobem, než autokamerou. Vhodně zvolené povinné ručení vás ochrání pro případy, když při nehodě způsobíte škodu. Díky připojištění si rovněž můžete pojistit i taková rizika, jako škoda způsobená přírodními živly, střet se zvěří či odcizení automobilu.

Porovnáním cen na našem portálu můžete získat povinné ručení od 1900 Kč.

Porovnat ceny a ušetřit