Ceny nemovitostí 2019, aneb jak se vyvíjí realitní trh?

| 17. 5. 2019
ceny nemovitostí 2019

Jak si vede trh s nemovitostmi? Pokud v brzké době plánujete pořízení vlastního bydlení, zřejmě vás bude zajímat aktuální situace na realitním trhu a také aspekty, které nyní ovlivňují cenu realit nejvíc.

Ceny nemovitostí v roce 2019 stále rostou, ovšem tento růst je pomalejší, než v předchozím roce. Rok 2018 by se dal označit za velmi divoký – například na jeho konci ceny bytů a domů zdražily o 5, 3 %. V prvním čtvrtletí tohoto roku už ceny rostly značně pomaleji, a to o 3, 5 %.

Zpomalení cenového růstu má na svědomí snižující se poptávka po vlastním bydlení. Důvodem nižšího zájmu o koupi nemovitostí jsou i opatření ze strany ČNB, která ztížila cestu k vlastnímu bydlení velkému procentu obyvatel.

Tip! Nechcete se vašeho snu o vlastním bydlení vzdát i přes přísnější hypoteční podmínky? Porovnáním cen na našem portálu získáte přehled o situaci na hypotečním trhu a zjistíte, u jaké banky máte šanci na schválení hypotéky.

Ceny nemovitostí 2019 v jednotlivých městech

Město Průměrná cena bytu o velikosti 60 m²
Praha 5 307 429 Kč
Brno 3 858 377 Kč
Olomouc 2 877 602 Kč
Hradec Králové 2 792 397 Kč
Plzeň 2 557 123 Kč
Liberec 2 450 752 Kč
Karlovy Vary 2 310 288 Kč
České Budějovice 2 253 474 Kč
Zlín 2 214 969 Kč
Jihlava 2 112 688 Kč
Ostrava 1 405 193 Kč
Ústí nad Labem 1 174 915 Kč

Co se týče samotné Prahy, tak nejdražší nemovitosti se nachází na Praze 1. Druhou nejdražší lokalitou je Praha 2. Třetí příčku obsadila Praha 7 a čtvrtou nejdraží pražskou čtvrtí je Praha 3. Naopak nejlevnější byt v hlavním městě seženete na Praze 4.

Zdroj: www.realitymix.centrum.cz

Vývoj cen nemovitostí 2019

Co se dá na realitním trhu očekávat v tomto roce? Slábnoucí poptávka po vlastním bydlení zřejmě způsobí (a u některých typů nemovitostí už způsobuje) zlevnění cen nemovitostí. Cenový pokles lze očkávat u panelákových bytů. Zlevnění lze očekávat rovněž u cihlových bytů, situovaných mimo městská centra. Zlevňovat by měly i luxusní byty.

Naopak pokles cen se zřejmě vyhne novostavbám. Rovněž nemovitosti, určené pro komerční účely (kanceláře a obchodní prostory) zřejmě zlevňovat nebudou. Po komerčních prostorech je nyní obrovská poptávka zvláště ze strany zahraničních investorů.

Co ovlivňuje cenu bytu?

Cenu nemovitosti ovlivňuje celá řada faktorů. Patří mezi ně například:

  • Lokalita. Nejdražší nemovitosti jsou v místech, které jsou turisticky oblíbené a je v nich spousta pracovních příležitostí. Tento parametr má v současné době na cenu nemovitosti největší vliv. Moderní třípokojový byt v centru Prahy může stát i 9 milionů Kč, zatímco ten samý typ bytu byste pořídili v méně atraktivních lokalitách Ústeckého kraje za necelý milion korun.
  • Sousedé. I krásný byt může výrazně ztratit na své ceně, pokud v jeho těsné blízkosti žijí hluční, nebo jinak problémoví sousedé. Na cenu bytu má i vliv kriminalita v dané oblasti.
  • Patro. Nejmenší zájem je o byty v přízemí, které můžou být o 5 – 15 % levnější, než ceny ve vyšších poschodích. Nižší zájem je i o byty v nejvyšším poschodí, ovšem na cenu to nemá tak velký vliv, jako bydlení v nejnižším patře.
  • Stav bytu. Čím zachovalejší a funkčnější byt je, tím je o něj větší zájem a jeho cena tak roste.
  • Občanská vybavenost. Ceny bytů jsou obvykle vyšší v blízkosti metra. Za atraktivní bydlení se považují ty nemovitosti, v jejichž okolí se nachází obchody, školy a školky, restaurace a další sportovní vybavenost. Na ceně bytu se můžou promítnout i dobré parkovací možnosti v okolí.
  • Orientace. Tento aspekt nemá na byt takový vliv jako předešlá kritéria, ovšem může též cenu zvýšit/snížit. Byty, orientované na sever, jsou méně atraktivní, než byty otočené na jih, východ nebo západ. Cenu může snížit i špatný výhled (například do vnitrobloku).