Cena elektřiny v České republice: na kolik vás vyjde 1 kWh energie?

| 29. 7. 2021

Víte, co je to MWh, že nejpopulárnějším zdrojem vytápění je v Českých domácnostech zemní plyn a že cena energie za 1 kWh se liší i podle toho, v jakém kraji žijete?

Pokud v této oblasti tápete a chcete vědět, jaký tarif je nejvýhodnější, přečtěte si náš článek.

Co je to kWh?

Pojďme si nejprve ujasnit terminologii. Kilowatthodina (kWh) je jednou ze základních jednotek reflektujících spotřebu energie.

Průměrná česká domácnost se třemi členy spotřebuje ročně okolo 2 220 kWh. 1 kWh odpovídá práci, kterou vykoná spotřebič o příkonu 1 000 wattů po dobu jedné hodiny.

S touto jednotkou se jako běžný spotřebitel setkáte na vyúčtování za dodávku elektrické energie.

Výjimečně zde místo kWh najdete megawatthodinu (MWh), která má 1 000 kWh.

Vývoj ceny energie

Cena elektrické energie většinou kopíruje hospodářský vývoj státu. Když ekonomika vzkvétá, ceny energie stoupají, pokud dojde k jejímu zpomalení, klesá i cena elektřiny.

V roce 2018 činila průměrná cena za 1 kWh 4,1 Kč, o rok později už byla o 57 haléřů vyšší a loni byla tato hodnota odhadována na 4,69 Kč. Letos se sazba pohybuje okolo 4,83 Kč za kWh.

Tato vzestupná tendence naznačuje, že v následujících letech dojde k dalšímu zdražování cen energií. Tomuto předpokladu napovídá i situace na energetické burze, kde došlo k prudkému zdražení.

Právě proto je nutné, aby si odběratelé hlídali náklady a pravidelně kontrolovat, zda za energie nepřeplácejí.

V tom mohou pomoci i nejrůznější online kalkulačky pro srovnání cen elektřiny.

Jednotarifová x dvoutarifová sazba

Každý spotřebitel si přitom může vybrat mezi jednotarifovou a dvoutarifovou sazbou. Většina domácností volí spíše jednotarifovou, která zaručuje stejnou cenu za 1 kWh po celý den a noc.

Tato sazba je vhodná především v domácnostech, kde je elektrická energie využívána ke svícení a napájení běžných spotřebičů.

Pokud však máte doma elektrické vytápění nebo elektřinu využíváte k ohřevu vody, je pro vás výhodnější dvoutarifová sazba, kdy se střídají intervaly levnějšího (nízký tarif, NT) a dražšího (vysoký tarif, VT) proudu.

Nízký tarif (též bývá nazýván “noční proud”) totiž obvykle využívají právě akumulační topná tělesa či bojlery, které čerpají energii převážně v noci.

Pokud si nejste jisti, jakou sazbu doma máte, podívejte se na poslední vyúčtování. Najdete na něm označení skládající se ze čtyř znaků, které obvykle začíná velkým písmenem C (u podnikatelů) nebo D (domácnosti).

V domácnostech se pak nejčastěji objevují jednotarifové sazby D01d (pro jednočlennou domácnost či pár) nebo D02d (pro domácnost se 3 a více členy).

Ušetřete změnou dodavatele

Stejně jako si můžete vybrat mobilního operátora, můžete si zvolit také svého dodavatele elektřiny. Ti zprostředkovávají spotřebitelům energii od distributora a uplatňují různou cenovou politiku.

Součástí tarifů jsou navíc kromě skutečné spotřeby energie též další položky, jako jsou stálý měsíční poplatek za dodávku elektrické energie, jističe či způsob zapojení, které ovlivní výslednou částku. Sazba se také může lišit podle kraje.

Změna dodavatele pak může spotřebiteli přinést nemalou úsporu. Stačí vypovědět stávající smlouvu, počkat, než doběhne výpovědní lhůta, a poté uzavřít novou smlouvu.

Běžná domácnost takto může ušetřit až několik tisíc korun ročně. Změnu je však třeba pořádně promyslet a důkladně si prostudovat podmínky stávající smlouvy.

Pokud si nejste jisti, kterému dodavateli dát přednost, mrkněte na některou z online kalkulaček, která vybrané nabídky porovná za vás.