Byty v dražbě: šance, jak levně pořídit bydlení, nebo problém navíc?

| 26. 2. 2019
byty v dražbě

Pro jednoho jsou byty v dražbě šancí, jak si relativně levně pořídit nemovitost a pro druhého nepříjemná situace, protože o ni přišel. Takto lze na dražbu bytů, domů a ostatních nemovitostí pohlížet obecně. Každý rok stoupá počet nemovitostí, které exekutor zabaví a následně pod cenou prodává. A roste i zájem o takové byty. Koupit je totiž můžete za velmi příjemnou cenu.

Více než 80 procent lidí ví, že je možné pořídit v dražbě nemovitost, ale mnoho z nich k tomuto způsobu získání bydlení nemá velkou důvěru. Dražby neznají a představují pro ně krok do neznáma. Dnes se tedy podíváme na to, jak vůbec dražba probíhá a na co si dát pozor.

Jak probíhá dražba nemovitostí?

Co to vlastně je, ta dražba? Znamená to veřejné setkání za účelem podeje nemovitých i movitých věcí na základě návrhu, která může podat vlastní či dražební věřitel. Nejčastějšími navrhovateli dražeb jsou exekutoři.

V případě dražeb nemovitostí je velmi důležitou osobou tzv. dražebník. Ten vše připravuje a organizuje a má zodpovědnost za hladký a zákonný průběh celé akce.

Konání určité dražby oznamuje tzv. dražební vyhláška. V podstatě se jedná o dokument, kde je uvedeno místo a čas konání dražby, datum prohlídky draženého domu nebo jiné nemovitosti, označení účastníků dražby apod.

Ve vyhlášce se dočtete i takovou informaci, jako to, zda se jedná o dražbu dobrovolnou nebo nedobrovolnou (exekuce) a jaká je minimální výše podání. Neměla by chybět ani odhadní cena nemovitosti.

Průběh dražby řídí licitátor, který musí účastníky seznámit s draženou nemovitostí a informovat je o způsobu podávání nabídek. Později je k nabízení vyzývá. Dražba je ukončena ve chvíli, kdy nikdo další neučiní nabídku po třetí výzvě. Pak nemovitosti patří vydražiteli, který následně musí zaplatit cenu, za kterou nemovitost vydražil.

Vlastníkem nemovitosti se stává s nabytím právní účinnosti příklepu v dražbě. Když by ovšem nedoplatil stanovenou částku, automaticky propadá dražební jistota (částka, kterou složil předem a dosahuje maximálně 30 procent nejnižšího podání).

Po zaplacení je zapsán jako vlastník do katastru nemovitostí s tím, že veškeré další právní závazky, které se na nemovitost vázaly, jsou vymazány a dražebník získává „čistou“ nemovitost.

Jak se zapojit do dražby?

Byty v dražbě mohou být dobrou příležitostí k nalezení nového bydlení. Zkusit to může úplně každý. Vyloučeni jsou dlužníci, jejichž nemovitost se draží, licitátor, jemu blízké osoby, cizí státní příslušníci, kteří nemají trvalý pobyt v ČR a osoby, na jejichž majetek je vyhlášen konkurz. Nemovitosti, které mají jít do dražby, můžete hledat na těchto portálech:

  • exekutorskakomora.cz
  • portaldrazeb.cz
  • exdrazby.cz

Mají byty v dražbě nějaká rizika?

Po právní stránce se v podstatě ničeho obávat nemusíte. Na druhou stranu je nutné vědět, že si nějaký čas na nemovitost počkáte. Poměrně velkým rizikem je i stav, v jakém nemovitost bude, až ji dostanete. Velmi často není možné si ji prohlédnout předtím, než se koná dražba, a to proto, že vás tam zkrátka a dobře vlastník nepustí.

Ale dokonce i ve chvíli, kdy je vlastník ochotný vás nechat nahlédnout, nemáte vůbec jisté, že vybraná nemovitost zůstane ve stejném stavu až do chvíle jejího předání.

Pokud se účasníte dražby, nelze ani úplně počítat s tím, že předání proběhne v klidu a pohodě a usměvavý vlastník vám předá klíče od bytu s přáním příjemného užívání. Mnohem častěji se setkáte s tím, že své bydlení nebude chtít opustit, a vám bude muset dopomoci státní orgán.

Největší riziko pak hrozí při předávání. Než bude nemovitost skutečně vaše, může to trvat docela dlouho – kvůli výmazu různých exekucí a řešení dalších právních náležitostí se takový proces může klidně protáhnout na půl roku a více. Za tu dobu se váš pěkný domek dokáže přeměnit na polorozbořenou ruinu s odřezaným topením a vymlácenými zdmi.

Elektronické dražby nemovitostí

Koupit rodinný dům nebo byt můžete i prostřednictvím elektronické aukce. Navíc je to i čím dál oblíbenější forma prodeje nemovitosti a jednodušší než klasická dražba.

K této formě prodeje přistupují často i obce, pro které je to jednodušší než obálková metoda. Při elektronické aukci nemusí lidé skládat žádnou jistinu, aby mohli do aukce vstoupit. Nákup nemovitosti lze financovat i prostřednictvím hypotéky a kupující mají také o trochu víc času na rozmyšlenou.

Nevýhodou je nejistota, která je s elektronickou aukcí spojená. Kupující totiž neví, jak do dopadne a jakým způsobem se cena nakonec navýší.

Jsou dnes dražby ještě výhodné?

Je pravda, že doba, kdy se v dražbě pořídily nemovitosti opravdu za hodně výhodnou cenu, už pominula. Je více důvodů, proč se tak stalo. Informací o dražbách je dnes velké množství a může je získat každý.

Dokonce i nabídka těchto nemovitostí je dostupná každému, protože většina dražebních vyhlášek se dává i na internet. Přesto se byty v dražbě mohou vyplatit. Je to ale o štěstí, o sledování nabídek a účasti na dražbách.

Tip! Se sháněním vlastního bydlení se často pojí i nalezení vhodného financnování. Nepřeplaťte zbytečně na hypotéce a porovnejte si u nás ceny úvěrů na bydlení.

Porovnat ceny hypoték