7 tipů, jak snížit spotřebu benzínu díky chytrému stylu řízení

| 9. 10. 2018
jak snížit spotřebu benzínu

Připadá vám, že už jste na benzínových pumpách nechali celé jmění? Dobrou zprávou je, že nemusíte ze své výplaty živit majitele čerpacích stanic donekonečna. Zjistěte, jak snížit spotřebu benzínu či nafty díky chytrému stylu řízení.

Věděli jste, že snížit spotřebu paliva můžete i tím, jak řídíte? Úsporná jízda je důvodem, proč řada řidičů dokáže srazit množství spotřebovaného paliva na minimum a jezdit za dokonce nižší objem, než udává výrobce daného vozu.

Kolik můžete ušetřit? Uveďme si ilustrační příklad řidiče, který každý den dojíždí do práce 25 kilometrů. Za den tedy ujede 50 kilometrů. Spočítali jsme možnou úsporu paliva za rok za předpokladu, že rok 2018 čítá 250 pracovních dnů, přičemž tento člověk bude čerpat dovolenou v délce 25 dnů. Za rok tedy bude dojíždět do práce 225 dnů.

Úspora v litrech za den 0,6 l až 1,1 l
 Čas, o který se jízda protáhne 7 minut
O kolik km/h je jízda pomalejší 5 km/h
Možná úspora za rok při každodenním dojíždění do práce:247 litrů
Peněžní úspora za rok při ceně benzínu 35,1 Kč/l8 669 Kč

Úsporná jízda je tedy styl, díky kterému můžete ušetřit nemalé peníze. Ušetřená částka se samozřejmě ještě zvýší, pokud řidič jezdí i ve svém volném čase, například na nákupy či rodinné výlety. V čem tkví toto tajemství? Prozradíme vám triky, jak snížit spotřebu benzínu nebo nafty.

1. Snažte se jízdu přerušovat co nejméně, tzn. omezit brždění

Pokud v dálce spatříte křižovatku, na které svítí červená, nespěchejte do kolony, ale pokuste se plynule a pomalu přijet. Je možné, že mezitím naskočí zelená, tudíž budete moct pokračovat v jízdě, aniž byste museli zastavit.

2. Vyhýbejte se krátkým cestám

Motor potřebuje určitý čas, než se zahřeje na optimální teplotu. Jízda se studeným motorem spotřebuje mnohem více paliva, než se zahřátým. Motor se dostane na optimální teplotu zhruba po 5 – 10 kilometrech. Někteří řidiči se snaží tento problém vyřešit tím, že po nastartování nějakou dobu čekají, než se rozjedou. Je to však chyba – chodem na volnoběh se motor zahřívá jen minimálně.

3. Rozvrhněte si rychlost

Zvláště v terénu, který znáte, můžete dobře pracovat se setrvačností. Tzn. pokud jedete po rovině, ubírejte na plynu a jeďte na zbytkovou rychlost. Pokud sjíždíte kopec a víte, že vás brzy čeká stoupání, nechte vaše auto nabrat rychlost na „neutrál,“ a získanou rychlost využít k vyjetí dalšího kopce.

4. Vyhýbejte se rychlé jízdě

Samozřejmě není ideální, abyste se na silnici ploužili jako šnek, ovšem střídání vyšších a nižších rychlostí způsobuje nadměrnou spotřebu paliva, přičemž časová úspora je minimální. Toto pravidlo platí zvláště pro situace, kdy jedete v dopravní špičce. Jet rychlostí 130 kilometrů, abyste vzápětí museli zpomalovat na 80 je styl jízdy, který vám ušetří jen minimum času, ale spotřebuje výrazné množství paliva.

Optimální není ani druhý protipól, a tím je jezdit příliš pomalu. Každý automobil má spodní rychlostní hranici, u které dochází ke špatnému plnění motoru a neekonomické jízdě. Obvykle je to rychlost 50 – 60 kilometrů v hodině.

5. Při delším čekání vypínejte motor

Palivo ušetříte tím, že budete vypínat motor v situacích, kdy stojíte déle než 20 sekund.

6. Brzděte pomocí motoru

V momentě, kdy sundáte nohu z plynu a máte dostatek otáček (1500), řídící jednotka zastaví dodávání paliva do motoru a spotřeba klesne na nulu. Ušetřit za palivo tak můžete u motorů se vstřikováním, nikoliv u karburátorů.

Jak je to možné? Motor totiž do válců nasává vzduch, které je však kvůli sundání nohy z plynu nedostatek. Je to podobné, jako kdybyste vzali lékařskou stříkačku bez jehly, ucpali její otvor prstem a snažili se vytáhnout píst. Nepodaří se vám to, protože se vytvoří podtlak. Podobně to funguje u brždění motorem, tudíž se jedná o efektivní způsob, jak šetřit palivem.

7. Ovládněte pravidla aerodynamiky

K nižší spotřebě vám dopomůže i vyladění vašeho automobilu v souladu se zákony aerodynamiky. Dbejte na to, abyste měli vždy dofouknuté pneumatiky. Nízký tlak totiž způsobuje plýtvání palivem. Při vysoké rychlosti zatahujte okénka, abyste nezvyšovali aerodynamický odpor. Ten rovněž snížíte tím, že odstraníte střešní nosiče, když je zrovna nepotřebujete. Úsporná jízda spočívá rovněž ve stanovení optimální hmotnosti automobilu. Proto váš vůz zbytečně nezatěžujte a nepřevážejte v kufru auta věci, které při jízdě nepotřebujete.

Tip! Zajímá vás nejen úsporná jízda a jak ušetřit za benzín a naftu, ale i snížení ostatních výdajů, spojených s provozem automobilu? Srovnejte si ceny povinného ručení a zajistěte si až o 50 % levnější cenu.